Není nerez jako nerez

22. září 2023

Korozivzdorná ocel (slangově nerez, nerezová ocel či nerezavějící ocel) je vysocelegovaná ocel se zvýšenou odolností vůči chemické i elektrochemické korozi. Korozní odolnost je založena na schopnosti tzv. pasivace povrchu železa.

Nerez, foto 1
Nerez, foto 2

Korozivzdorné oceli lze rozdělit podle chemického složení a struktury do tří základních skupin: feritické, martenzitické, austenitické oceli a tzv. přechodové skupiny feriticko-austenitické, martenziticko-austenitické a poloferitické oceli. Ačkoli korozivzdorné oceli obsahují vysoké množství legur, 12 až 30 % chrómu, až 30 % niklu nebo do 24 % manganu a dalších, vždy se jedná o slitinu uhlíku s železem, tj. ocel. Použití korozivzdorných ocelí je široké, od chemického a potravinářského průmyslu, přes automobilový průmysl, ve stavebnictví i jako architektonický materiál, při výrobě lodí atd.

Kouzlo nerezové oceli

Nerezová ocel velmi dobře reaguje na laserový popis, který je ihned po dokončení procesu kontrastně tmavý a čistý. Totéž platí i pro laserové gravírování, při kterém dojde k odebrání definované vrstvy materiálu.

Základní princip hlubokého gravírování kovů je jednoduchý – necháme opakovat gravuru tak dlouho, až dosáhneme požadované hloubky. Udržování ohniskové vzdálenosti laseru v průběhu reliéfní gravury lze nastavit jako automatickou funkci.

Odolnost i elegance v jednom

Žádný materiál není tak trvanlivý a atraktivní, jako je nerezová ocel a výrobky z ní. Nerezové štítky a cedule působí v interiérech i exteriérech velmi svěžím dojmem.

Díky odolnosti a decentnímu designu jsou výroby z nerezové oceli vhodné jak pro technické, tak pro marketingové značení.

Zobrazit všechny články