Povinná centrální evidence psů. Proč stále nefunguje?

15. září 2023

Novela zákona o centrální evidenci psů byla schválena již v minulém roce, k jejímu spuštění mělo dojít během letošního roku. Zatím však stále neexistuje.

Povinná centrální evidence psů. Proč stále nefunguje?

Dle slov prezidentky Komory veterinárních lékařů probíhají v současné době přípravné práce k zahájení výběrového řízení na zhotovitele centrální evidence psů, proto zatím ani nelze říci datum spuštění systému.

"Jedná se o projekt hrazený Ministerstvem zemědělství, proto postupujeme v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Oznámení o zahájení výběrového řízení bude následně uveřejněné v souladu s příslušnými ustanoveními zákona o zadávání veřejných zakázek. Informace o spuštění nejsou zřejmé. Bližší informace budou až po zahájení výběrového řízení." vysvětlil portál Finance.cz.

Majitelé psů mají v současnosti povinnost nechat svého psa u veterináře očipovat, ale již nemají možnost vnést data do centrální databáze psů.

Existuje sice mnoho variant komerčních evidencí zvířat, ale jednotný systém by při hledání ztraceného zvířete fungoval mnohem efektivněji. Zároveň má centrální evidence zabraňovat existenci množíren psů.

Obce již nesmí nařizovat nošení psí známky

Města a obce už nemají právo nařizovat, aby psi nosili identifikační známku. Jaký je důvod?

"Ukládání povinnosti nošení identifikační známky v obecně závazných vyhláškách není možné v důsledku legislativních změn, jež nabyly účinnosti k 1. lednu 2020. Od uvedeného data veterinární zákon upravuje povinné označování psů čipy, jehož účelem je mimo jiné zabezpečit řádnou identifikaci psů, a to na celostátní úrovni. Chovatelům psů tudíž nelze obecně závaznými vyhláškami obcí ve vztahu ke sledovanému účelu ukládat známky jako 'duplicitní' povinnost." zaznělo z ministerstva vnitra.

O klasické kovové známky na obojek je stále zájem

Každý pes by měl mít také svou registrační známku, která potvrzuje, že za něj majitel uhradil místní poplatek. Známka je registrovaná na místním obecním úřadě v místě bydliště, je tak podle ní možné identifikovat psa i jeho majitele. Známku by měl pes mít stále u sebe, nejčastěji na obojku.

Moderní jsou známky nerezové s laserem vygravírovanými údaji. Ale ani gravírování nemusí být po několika letech čitelné. Proto je vhodné pořídit si na známku pouzdro, většinou kožené, které ji ochrání na obojku před vlivy počasí. Není vůbec na škodu dát psovi na obojek navíc ještě speciální kovovou kapsli, v níž je uložen papírek s kontaktem na majitele.

Potřebujete psí známky pro svou obec nebo město?
Podívejte se na naši nabídku psích známek.

Naše nabídka psích známek

Zobrazit všechny články