Štítky a kódy na autě. Co vlastně znamenají?

29. srpna 2023

Kupujete ojetý vůz a máte obavy, aby údaje uváděné prodejcem byly pravdivé? Vaše obavy jsou oprávněné. Dle průzkumů společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním historie ojetých vozů, má až třetina dovážených ojetin jinou zemi původu, než je uváděno prodejcem a mezi nejčastěji kupovanými modely aut jich má stále až 40% stočené kilometry. Pokud na kupovaném voze budete pečlivě sledovat štítky a kódy na nich uvedené, můžete se vyhnout podvodu.

Štítek/kód na autě, ukázka 1
Štítky a kódy na autě 2

Rodné číslo vozidla VIN kód

VIN – Vehicle Identification Number je standardizovaným 17 místným číslem, které má svou logickou strukturu:

První tři písmena / čísla odhalují kód výrobce, tzv. World Manufacturer Identifier (WMI). Na čtvrté až deváté pozici se nachází popisný kód vozu, tzv. Vehicle Description Section (VDS), který si každý výrobce stanovuje sám a specifikuje tak konkrétní model své značky. Desátá až sedmnáctá pozice patří pořadovému výrobnímu číslu konkrétního vozidla – Vehicle Identifier Section (VIS). Mnoho lidí se domnívá, že VIN kód obsahuje rok výroby daného vozu, ale není to pravda. V rámci VIS naleznete pouze modelový rok dané řady označený písmenem – v roce 1980 se začínalo písmenem A, v roce 2000 se modelový rok označoval písmenem Y a následně se pokračovalo číselnou řadou. Od roku 2010 se opět začalo písmenem A.

Zatímco struktura VIN kódu je přesně standardizovaná, jeho umístění dáno není. U moderních aut však stále častěji bývá uveden pod předním sklem. VIN musí být uveden také v technickém průkazu a jeden z prvních úkonů při koupi ojetiny by měla být kontrola souladu VIN uvedeného v techničáku a VIN vyraženého na vozidle a dále také kódu uvedeného na informačních štítcích automobilu.

Prostřednictvím VIN kódu je také možné prověřit historii vozidla, jeho původ, počet najetých kilometrů a případné záznamy o poškození či zda mohl být vůz odcizen. Tato služba funguje online a je zpoplatněna v řádech stokorun dle rozsahu požadovaných informací.

Dalšími důležitými kódy na vozidle jsou kód skel a kód barvy:

Kód skel: každé okno musí být označeno kódem, který mimo výrobce uvádí i rok výroby. Všechna skla mají stejný kód, pokud by se odlišovaly, znamená to, že sklo bylo v minulosti měněno.

Kód barvy: další důležitý ukazatel věrohodnosti kupovaného vozu. Kód barvy bývá nejčastěji uváděn na zákaznickém a typovém štítku (viz níže), mimo to i přímo na karosérii vozu. V případě havárie auta lakýrník dle kódu pozná, jaká je originální barva vozidla. Pokud kód barvy neodpovídá té skutečné, může to znamenat, že vozidlo bylo v minulosti odcizeno a přelakováno.

Další důležité štítky:

  • Motorový štítek vyznačuje identifikaci parametrů motoru
  • Typový štítek vyznačuje identifikaci parametrů vozidla nezbytných pro technickou kontrolu
  • Zákaznický štítek vyznačuje identifikaci parametrů vozidla nezbytných pro zákazníka

Potřebujete typové štítky na karoserie?
Podívejte se na naši nabídku.

Naše nabídka typových štítků

Zobrazit všechny články